Charakterystyka kultury ormiańskiej
Usytuowana na skrzyżowaniu cywilizacji, kultura Armenii rozpieszcza podróżników mieszanką unikalnych cech kulturowych i obcych wpływów. Ta ojczyzna pierwszej znanej winnicy jest również najstarszym na świecie narodem chrześcijańskim. Kiedyś Armenia zajmowała ważny historycznie region dzielony dziś z Gruzją, Azerbejdżanem, Turcją.
W XX wieku najbardziej rzucającą się w oczy cechą tego kraju były niekończące się podboje, gdyż ówcześni wrogowie zmuszali Ormian do ucieczki z własnego kraju. Dziś na całym świecie żyje około 7 milionów potomków Ormian. To dwa razy więcej niż we współczesnej Armenii. Planujesz wyjazd do Armenii? W https://www.wyskocz.pl znajdziesz unikatowe porady dotyczące planowania podróży. Ormian można znaleźć w Polsce, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Francji, Ukrainie, Gruzji czy Libanie.
Charakterystyka kultury ormiańskiej
Kultura ormiańska celebruje życie rodzinne, które jest jednym z fundamentów tego pięknego kraju. Wesela nie trwają już kilka dni, ale nadal są żywymi wydarzeniami pełnymi radosnych obrzędów. Ważną rolę odgrywa dalsza rodzina pary młodej, para drużbów służy jako świadkowie i wzory do naśladowania. Podczas ślubów kościelnych ksiądz koronuje parę, aby symbolizować powstanie ich „małego królestwa” jako rodziny. Taniec, muzyka i jedzenie następują po sobie, a duża liczba przyjaciół i rodziny daje hojne prezenty.
Religia
Jedną z rzeczy charakteryzujących religię kultury ormiańskiej jest to, że twierdzą oni, iż są pierwszym krajem, który przyjął chrześcijaństwo jako religię państwową. Tradycja mówi, że dwaj apostołowie Jezusa, Tadeusz i Bartłomiej, z powodzeniem głosili Ormianom chrześcijaństwo już w 40 roku naszej ery. W 301 roku chrześcijaństwo zostało ogłoszone oficjalną religią, a w Etchmiadzin wybudowano kościół, który obecnie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ormianie są dumni, że w ich ojczyźnie znajduje się góra Ararat, która mogła być miejscem spoczynku arki Noego po potopie i innych wydarzeniach biblijnych.
Żywność
Kuchnia ormiańska jest charakterystyczna dla geografii i historii kraju, a także zwierząt i roślin uprawianych na jego terytorium. Kuchnia ormiańska jest charakterystycznie bogata w warzywa, mięso i ryby, ale głównym składnikiem jest bakłażan, jagnięcina i lavash (płaski chleb). Ponadto w kuchni ormiańskiej zamiast ryżu i kukurydzy często używa się łamanej pszenicy lub bulguru.