12 XI 1989

Odwaga i pojednanie - wystawa plenerowa w Krzyżowej

Odwaga i pojednanie - wystawa plenerowa w Krzyżowej

Krzyżowa

Krzyżowa

Msza Pojednania

Msza Pojednania

2-10 października

dziewiąta runda rozmów pełnomocników szefów rządów Polski i Niemiec, Mieczysława Pszona i Horsta Teltschika, na temat wizyty kanclerza RFN Helmuta Kohla w Polsce. Strona niemiecka, przychylając się do propozycji bp. Alfonsa Nossola, proponuje wzięcie przez kanclerza udziału w niemieckojęzycznej mszy dla mniejszości niemieckiej na Górze św. Anny.

1 listopada

premier Tadeusz Mazowiecki obawia się, że Góra św. Anny, gdzie Polacy i Niemcy walczyli po zakończeniu I wojny światowej o Śląsk, wywoła w Polsce konflikty. W zamian proponuje Krzyżową. Mieczysław Pszon omawia to z bp. Nossolem.

3 listopada

premier Mazowiecki dzwoni do kanclerza Kohla i proponuje Krzyżową na polsko-niemiecką Mszę Pojednania.

5 listopada

wojewoda wałbrzyski odwiedza ks. Kałużę i informuje go o planie Mszy Pojednania w Krzyżowej. Przekazuje mu i wrocławskiemu KIK-owi organizację uroczystości.

6 listopada

kanclerz Kohl zaprasza rodzinę von Moltke do Krzyżowej. Von Moltke odmawiają: „Do Krzyżowej zaprosić nas mogą tylko Polacy”.

9 listopada

kanclerz Niemiec Helmut Kohl przybywa z oficjalną wizytą do Polski. Podczas wieczornego przyjęcia dowiaduje się o upadku muru berlińskiego.

10 listopada

kanclerz Kohl przerywa wizytę w Polsce i udaje się do Berlina, wraca następnego dnia.

12 listopada

ze względu na złe warunki pogodowe samoloty z Warszawy nie mogą wystartować. Helmut Kohl z delegacją jadą nocą autobusem, Tadeusz Mazowiecki pociągiem. Msza Pojednania, odprawiana w języku polskim i niemieckim, koncelebrowana przez biskupa opolskiego Alfonsa Nossola, bp. Tadeusza Rybaka, bp. Heinza-Georga Bindera oraz ks. Bolesława Kałużę rozpoczyna się o godz. 10.00. Przed mszą do biskupa Nossola podchodzą funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa z pytaniem, czy w mszy świętej na pewno musi być znak pokoju. Biskup Nossol stanowczo nie zgadza się na rezygnację z niego.

14 listopada

Warszawa Podpisanie wspólnego oświadczenia przez premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla.

17 lipca

Po Mszy Pojednania premier Mazowiecki i kanclerz Kohl postanawiają stworzyć w Krzyżowej polsko-niemiecki ośrodek dla młodzieży. 17 lipca 1990 w wyniku intensywnych działań wrocławskiego KIK-u oficjalnie rozpoczyna swoją działalność Fundacja „Krzyżowa” dla Europejskiego Porozumienia.

14 listopada

Warszawa Podpisanie polsko-niemieckiego traktatu granicznego przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec, Krzysztofa Skubiszewskiego i Hansa-Dietricha Genschera.

20 listopada

Oficjalne otwarcie wystawy "Odwaga i pojednanie" w Krzyżowej

Twórcy pojednania

Twórcy pojednania

Kontakt

Kontakt
Informacja o wystawie:
 
Muzeum Historii Polski
ul. Mokotowska 33/35
PL-00-560 Warszawa
tel: 00 48 22 211 90 02
fax: 00 48 22 211 90 33
e-mail: info@muzhp.pl
 
 
Zwiedzanie:

Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego 
Krzyżowa 7 
PL-58-112 Grodziszcze 

tel: 00 48 74 85 00 300, 00 48 74 85 00 200 
fax: 00 48 74 85 00 305 

e-mail: sekretariat@krzyzowa.org.pl

Wystawa zrealizowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie we współpracy z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.